Pięknego dnia!
Cześć, jestem Monika
Piję dużo kawy z mlekiem i szukam mnóstwa powodów do uśmiechu. Przedstawię Ci tutaj odrobinę mojej rodzicielskiej codzienności, podzielę się tym co fajnie i funkcjonalne. Zostań ze mną.
Podstawową zasadą jaką się kierujemy przy projektowaniu wnętrz jest funkcjonalność. A jedną z zasad funkcjonalności w kuchni jest zastosowanie trójkąta roboczego. Czym on jest i czy rzeczywiście jest tak istotny jak niektórzy mówią?
Najprościej mówiąc trójkąt roboczy to rozmieszczenie w kuchni trzech podstawowych sprzętów – lodówki, zlewozmywaka i kuchenki (płyty). Ich odpowiednie umiejscowienie pozwoli na zachowanie odpowiedniej ergonomii.
Poza odpowiednimi odległościami, zasada trójkąta roboczego jest taka, że najpierw wyjmujemy jedzenie z lodówki, następnie myjemy, a na końcu gotujemy.
Odległości w trójkącie roboczym:
* lodówka – zlew 120-210 cm
* zlew – kuchnia 120-210 cm
* kuchnia – lodówka 120-270 cm
Brak trójkąta roboczego nie wróży niczego dobrego. By cieszyć się funkcjonalnym wnętrzem warto zastosować w swojej kuchni tę zasadę. Pozwoli to m.in. na uniknięcie niepotrzebnych przebiegów – wyobraźcie sobie sytuację w której lodówka znajduje się tuż przy wejściu do pomieszczenia, a zlew przy oknie – ponad 3 metry daje. Kuchnia wygląda cudownie, ale co z tego skoro nie jest w pełni funkcjonalna. Wyciągacie kurczaka z lodówki, idziecie go umyć – 3 metry dalej – i wracacie z powrotem do lodówki, bo zapomnieliście o musztardzie do marynaty, później wracacie jeszcze do lodówki po kolejne składniki, które także musicie umyć. Przy takiej kuchni warto zainstalować aplikację liczącą kroki, bo trochę się ich zrobi.
Nie ukrywajmy – nie w każdej kuchni da się zastosować trójkąt roboczy. Co wtedy? Nic. W projektowani wnętrz trzeba iść czasami na kompromis. Najczęściej w małych kuchniach ciężko ten trójkąt roboczy zachować. Trzeba wtedy wybrać to co dla nas lepsze i tyle. Zamienić płytę miejscami ze zlewem, zwiększyć, bądź zmniejszyć nieco odległości między sprzętami. Warto też pamiętać, że nie każda kuchnia, która nie posiada trójkąta roboczego jest niefunkcjonalna. Trójkąt roboczy określa zasady ergonomii, które czasami trzeba nieco zmienić pod siebie, bo inaczej się po prostu nie da.
Znaliście wcześniej zasadę trójkąta roboczego?
No Comments Yet.
Piję dużo kawy z mlekiem i szukam mnóstwa powodów do uśmiechu. Przedstawię Ci tutaj odrobinę mojej rodzicielskiej codzienności, podzielę się tym co fajnie i funkcjonalne. Zostań ze mną.
Co myślisz?